0

Polska / Polska

Turystyczne Top 5 – Górny Śląsk

28 lutego 2016 at 12:56 By

Region, który jeszcze niedawno osobom spoza Śląska kojarzył się z brudem, dymiącymi kominami i kopalniami, obskurnymi familokami czy nawet biedaszybami – zmienia się na naszych oczach. Pokazuje swoje walory i pozytywną energię. A że robi to coraz bardziej profesjonalnie, to i efekty są widoczne. Poniżej przedstawiamy Top 5 atrakcji turystycznych regionu Górnego Śląska.

  • Szlak Orlich Gniazd (wraz z pustynią Błędowską)
  • Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu
  • Sztolnia Czarnego Pstrąga
  • Beskidzka Trójwieś: Istebna, Koniaków, Jaworzynka
  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Szlak Orlich Gniazd
orlich gniazd

Szlak Orlich Gniazd to główny szlak turystyczny na Jurze. Przebiega on przez województwo małopolskie i śląskie. Ten czerwony jurajski szlak rozpoczyna swój bieg w Krakowie, a kończy w Częstochowie. Na jego trasie znajdują się najstarsze zamki i warownie w Polsce, które niegdyś strzegły granicy Królestwa Polskiego. Te średniowieczne zamki najczęściej były budowane na szczytach wapiennych skał z polecenia króla Kazimierza Wielkiego. Dziś po miejscowościach, w których niegdyś się znajdowały, wiedzie nietypowy szlak. Wędrówka nim to zagłębienie się w bogatą historię naszego państwa. Malownicze ruiny  ciągle dają świadectwo o dawnej potędze, ambicjach i burzliwych dziejach Rzeczypospolitej. Orle Gniazda powstawały XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, często w miejscach drewnianych grodów. Miały strzec ówczesnej stolicy – Krakowa i chronić granice państwa. Usytuowano je na wysokich skałach, dzięki czemu stawały się niedostępne dla wroga. Stąd też oryginalna nazwa, którą budowlom nadał podobno po raz pierwszy Wiktor Zieliński, powstaniec listopadowy, poeta i krajoznawca. Na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd znajduje się szlak pieszy (163,9 km), rowerowy (188 km) oraz konny (250 km). Każdy z nich pozwala zobaczyć zamki królewskie – w Będzinie, Bobolicach, Brzeźnicy, Krzepicach, Lelowie, Ojcowie, Olkuszu, Olsztynie, Ostrężniku, Rabsztynie, Wieluniu oraz w Żarnowcu. Na szlaku są też zamki prywatne – w Białym Kościele, Bydlinie, Dankowie, Korzkwi, Koziegłowach, Mirowie, Morawicy, Morsku, Pieskowej Skale, Pilicy, Smoleniu, Ogrodzieńcu, Tęczynie, Udorzu. Wędrując szlakiem napotkamy również strażnice – w Mirowie, Dubiu, Gieble, Kluczach, Kwaśniowie, Łutowcu, Przewodziszowicach, Ryczowie, Siedlcu, Suliszowicach, Wiesiółce, Złotym Potoku.


 

Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu (Adres: 3 Maja 93, 41-800 Zabrze)

Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu – największa atrakcja turystyczna Zabrza. Założył ją w 1855 roku książę Guido Henckel von Donnersmarck. W latach 80. założono na terenie nieczynnego już zakładu skansen. Działał do 1997 roku.

Na część naziemną kopalni składa się budynek nadszybia szybu „Kolejowego” oraz stalowa wieża z mechanizmem wyciągowym produkcji firmy AEG, z 1927 roku. Do podziemi możemy zjechać na poziom 170 lub 320 m. Na pierwszym poznamy kopalnię z przełomu XIX i XX wieku. Dla uatrakcyjnienia zwiedzania przygotowano specjalne efekty audiowizualne, jak np. dobiegające z oddali rozmowy górników czy… piski szczurów. Urządzono tu także niewielką kaplicę. Od 2009 roku na poziomie 170 m prezentuje się wystawę poświęconą górnikom–żołnierzom, którzy w okresie stalinowskim byli zmuszani do pracy pod ziemią. Poziom 320 m to dwudziestowieczna kopalnia w pełnej okazałości. Turysta musi się tutaj nieco wysilić – trasa liczy około 2,5 km, za to można z bliska zobaczyć pracę kombajnu węglowego i poznać tajniki zawodu górnika. W 2012 r. uruchomiono podwieszaną pod stropem przekopu kolejkę górniczą, którą turyści pokonają ok. 400 metrów. Kopalnia tętni życiem kulturalnym. Dwa przedsięwzięcia: „Muzyka na poziomie” i „Teatr na poziomie”, stwarzają możliwość obcowania ze sztuką rzeczywiście na poziomie najwyższym. Nie brakuje imprez dla dzieci, ciekawa jest oferta edukacyjna. Będący w trakcie budowy Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu, którego częścią będzie „Guido”, jeszcze bardziej uatrakcyjni tutejszą ofertę, stawiając ją w rzędzie „hitów” na skalę ogólnopolską. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

więcej:

http://www.zabytkitechniki.pl/Poi/Pokaz/15656;

http://www.kopalniaguido.pl/


 

Sztolnia Czarnego Pstrąga (Śniadeckiego 1, 42-680 Tarnowskie Góry)

Sztolnia Czarnego Pstrąga – 600-metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej zw. Głęboką Sztolnią Fryderyka, należącej do założonej w 1784 roku kopalni rudy ołowiowo-srebrowej Fryderyk (niem.Friedrichs-Grube, w późniejszym okresie nazwa została zmieniona na Kościuszko). Można ją zwiedzać od niemal 60 lat. Jest jedną z głównych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki. Podczas wycieczki na łodziach można oglądać stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w dolomitowej skale.

Szyb Ewa prowadzący do sztolni

Sztolnia Czarnego Pstrąga jest jednym z obiektów zgłoszonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzja UNESCO w tej sprawie spodziewana jest w połowie 2017 roku

 

 

 

Godziny otwarcia

11.00 – 15.00 w soboty, niedziele i święta (w miesiącach I, II, III, XI, XII)

10.00 – 16.00 w soboty, niedziele i święta (w miesiącach IV, V, IX, X)

10.00 – 17.00 codziennie (w miesiącach VI, VII, VIII)

Ceny biletów

od 18,00 zł, bilet normalny
od 13,50 zł, bilet ulgowy

wirtualna wycieczka >>> http://www.kopalniasrebra.pl/sztolnia/wirtualna_sz.htm


 

Beskidzka Trójwieś: Istebna, Koniaków, Jaworzynka

Beskidzka Trójwieś: Istebna, Koniaków, Jaworzynka – najwyżej położone miejscowości w Beskidzie Śląskim. Świetne widoki i trasy turystyczne oraz narciarskie. Widok z Ochodzitej (895 m n.p.m.) zapiera dech. Widać stamtąd Beskid Śląski i Żywiecki, a przy dobrej pogodzie także Tatry. Rosną tam też świerki, które szwedzcy genetycy uznali za najpiękniejsze na świecie.

Istebna, Koniaków i Jaworzynka to trzy miejscowości położone trochę na uboczu, „nieskażone” jak Wisła czy Ustroń dużą liczbą domów wczasowych. Leżą trochę „za górami” albowiem dojechać do nich można na dwa sposoby: przez przełęcz Kubalonka (to z Wsły) lub przez Beskid Żywiecki od strony Zwardonia.
Piękne, słabo zalesione góry (oprócz Baraniej Góry widzianej od Koniakowa, zarośniętej lasami) na których wiele lat temu postawiono szereg wyciągów narciarskich. Najbardziej znane i najstarsze były koniakowskie: Ochodzita i Szańce, no i Złoty Groń w Istebnej na którym stały trzy równolegle do siebie położone wyciągi orczykowe.

Trójwieś jest miejscem, gdzie szczególnie dba się o tradycję, nie tylko w formie komercyjnej ale głównie za sprawą rzeczywistego kultywowania tradycji. Prawie w każdym domu mieszkańcy parają się wyrobem instrumentów muzycznych, malują lub rzeźbią.

Z regionem „beskidzkiej trójwsi” utożsamiane są znane w Polsce i na świecie: koniakowskie koronki i hafty z Istebnej i Jaworzynki.

Ogromną zaletą regionu jest jednak przyroda.
W miarę dzika i jeszcze „nie zadeptana”.
Daje ona możliwość wyciszenia i odpoczynku.


 

Muzeum Zamkowe w Pszczynie (Adres: Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna)

 

Udokumentowane początki murowanego, obronnego zamku pszczyńskiego sięgają I połowy XV wieku, bowiem wiadomo, iż w roku 1433 oparł się on najazdowi husytów. W czasach Heleny Korybutówny (1424-1449) zamek gotycki był potężną budowlą czworoboczną, składającą się z dwóch budynków z wieżami, połączonych murami. Całość chroniły wał ziemny i fosa.

W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich,książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.

Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

więcej czytaj na:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Pszczynie

http://www.zamek-pszczyna.pl/

 

 

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz