Polska / Polska

Turystyczne Top 5 – Małopolska

20 listopada 2015 at 20:51 By

Poniżej przedstawiamy Top 5 atrakcji turystycznych regionu małopolski. Naprawdę ciężko w tym szczególnie bogatym w atrakcje regionie wybrać te szczególnie ważne. Są nimi:

  • Stare Miasto w Krakowie – UNESCO
  • Drewniane Kościoły południowej Małopolski (trasa) – UNESCO
  • Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – UNESCO
  • Tatrzański Park Narodowy
  • Spływ przełomem Dunajca

 

Stare Miasto w Krakowie – UNESCO

Kraków oceniany jest powszechnie przez turystów za największą atrakcję city breaks pomiędzy Bugiem a Odrą. Plasuje się w czołówce światowych rankingów. W jednym z nich, eksperci Orbitz.com (jednej z dwóch największych w USA internetowych agencji podróży) uznali Kraków za najmodniejsze miasto roku. W innym zaś, w zestawieniu „Travel Awards” tworzonym przez czytelników gazety „The Guardian” i portalu guardian.co.uk. w kategorii „najciekawsze miejsce poza granicami Wielkiej Brytanii”, królewskie miasto zdobyło drugą lokatę wyprzedzone tylko przez australijskie Sydney. W listopadzie 2014 ukazała się kolejna wiadomość o zwycięstwie Krakowa w rankingach atrakcyjności turystycznej. „Kraków znów najlepszy!” – to jedna z czołówek informacji, które obiegły polskie media po opublikowaniu przez magazyn ochrony brytyjskich konsumentów Which?, wyników rankingu.

Rynek Główny w Krakowie, jedno z najbardziej wartościowych dokonań w historii europejskiej urbanistyki ostatniego tysiąca lat, uznany został przez ekspertów Project for Public Spaces, amerykańskiej organizacji non profit prowadzącej działania na rzecz rewitalizacji miejskich przestrzeni – za najlepszy plac świata. Wyprzedził on w tym rankingu między innymi Piazza Navona w Rzymie, praskie Stare Miasto i weneckie Campo Santa Margherita. Na końcową ocenę składały się między innymi ogólny wizerunek, tożsamość miejsca, atrakcje i udogodnienia. Na tę najwyższą ocenę zasługuje całe, wpisane w 1978 roku przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa, historyczne centrum Krakowa, które skupia najważniejsze pomniki polskiej historii – Stare Miasto z Wawelem, Kazimierzem, dawną dzielnicą żydowską i Stradomem, niegdyś południowym przedmieściem Krakowa. W 1994 roku Stradom wraz ze Starym Miastem, Wawelem, Kazimierzem, Piaskiem, Podgórzem i Nowym Światem został uznany za Pomnik historii. Centrum Starego Miasta stanowi Rynek Główny. Jest to jeden z największych placów średniowiecznej Europy zajmujący 40 tys. metrów kwadratowych, otoczony zabytkowymi kamienicami i pałacami, z XIV-wieczną wieżą ratuszową i dwuszeregiem XIII-wiecznych kramów włączonych w renesansowy gmach Sukiennic.

Z Rynku Głównego turyści zmierzają na Wawel Drogą Królewską mijając zabytkowe kościoły i kamienice. Kraków był ponad pięć wieków stolicą państwa, Wawel siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem, gdzie kształtowała się historia Polski. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym.

Spośród niezliczonych atrakcji miasta opisywanych szczegółowo w przewodnikach turystycznych, wybraliśmy dwie. Pierwszą jest Muzeum Czartoryskich z cennymi zbiorami malarstwa europejskiego, między innymi „Damą z łasiczką” Leonarda da Vinci, „Krajobrazem przed burzą” Rembrandta oraz malarstwem polskich artystów. Druga to podziemna ekspozycja Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pod płytą Rynku Głównego. Interaktywna wystawa „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” otwarta została we wrześniu 2010 roku. Trasa zwiedzania biegnie pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami. Pod stopami zwiedzający widzą pozostałości średniowiecznego miasta, którego najstarsze ślady datowane są na XI wiek. Ten pasjonujący park archeologiczny daje wyobrażenie Krakowa sprzed wieków. W trakcie prac archeologicznych odkryto pozostałości wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami miejskiej infrastruktury. W wyobrażeniu życia średniowiecznego Krakowa pomagają nowoczesne techniki multimedialne. Fabularyzowane filmy, dźwięki i animacje. Kilkaset eksponatów odwzorowano w technice 3D, aby można je było przybliżyć i dokładnie obejrzeć na ekranie dotykowym.
Podziemne muzeum ma powierzchnię blisko 4 tys. metrów kwadratowych. Bilety w różnych cenach, normalny kosztuje 19 zł, ale we wtorki zwiedzanie jest bezpłatne.

przydatne linki:

 

Drewniane Kościoły południowej Małopolski (trasa) – UNESCO

<img class="alignleft" src="http://www.aktualnosciturystyczne.pl/images/aktualnosciturystyczne/Drewniane_ko%C5%9Bcio%C5%82y cialis 5 prix.JPG” alt=”” />Szlak Architektury Drewnianej nagrodzony Złotym Certyfikatem w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej, choć wart jest zwiedzenia na całej długości (a także jego okolice), ma obiekty wymieniane przez przewodników w pierwszej kolejności. Cztery kościoły wpisane w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO – kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej oraz dopisane w 2013 roku do Listy UNESCO cztery cerkwie. Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu i cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

Kościół parafialny św. Michała Archanioła w Binarowej wzniesiony został około roku 1500. Na ścianach biblijne sceny figuralne z końca XIV w. i bogata polichromia z 1655. Najcenniejsze są gotyckie rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem i znajdujące się w ołtarzach bocznych płaskorzeźby świętych Małgorzaty, Doroty, Katarzyny i Barbary. Dzięki współpracy parafii z Małopolską Organizacją Turystyczną, kościół udostępniony jest do zwiedzania – w sezonie od maja do października oraz w pozostałych miesiącach, ale po uprzednim uzgodnieniu terminu. Z Binarowej niedaleko jest do „małego Krakowa”, jak nazywana jest Biecz, miasteczko położone na wysokim brzegu rzeki Ropy. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1023 roku. W zachodniej części miasta wznosi się monumentalna fara późnogotycka z prezbiterium z około 1480 roku z rzędami kaplic i późnorenesansowym ołtarzem głównym. W rynku ratusz z okazałą wieżą, pierwotnie gotycką, starymi kamieniczkami. Przy ulicy Kromera znajduje się Muzeum Marcina Kromera w renesansowej mieszczańskiej kamienicy, w której, jak podawały przekazy, miał urodzić się Marcin Kromer, przyszły biskup warmiński i sekretarz króla Zygmunta Starego. Faktycznie wielki filozof, pisarz i jeden z przywódców polskiej kontrreformacji nie przyszedł na świat pod jej dachem, zbudowana została kilka lat później.

Wyjeżdżając z Nowego Targu w kierunku Nowego Sącza, powinno zrobić się przerwę na zwiedzenie Harklowej, rodzinnej miejscowości malarza Włodzimierza Tetmajera, czołowego przedstawiciela Młodej Polski. Harklowa jest ważnym punktem na Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła o konstrukcji zrębowej, wzniesiony został około roku 1500. Wnętrza zdobią elementy polichromii z 1500 roku. Zachowały się późnobarokowe ołtarze i obrazy gotyckiego tryptyku z początku XVI w. Kilka kilometrów dalej wjeżdża się do Dębna.

Modrzewiowy kościół cmentarny św. Leonarda w Lipnicy Murowanej z końca XV nad rzeczką Uszwicą zbudowany został według miejscowej tradycji na miejscu pogańskiej gontyny. Tamte czasy pamięta tak zwany dębowy słup Światowida stojący za ołtarzem św. Leonarda. W prezbiterium + datowanym na rok 1203 umieszczono sceny ukrzyżowania Chrystusa, Ostatniej Wieczerzy i Sądu Ostatecznego zaś w nawie – z Męki Pańskiej oraz Dekalogu. Płaskorzeźba Zaśnięcia Matki Boskiej wykonana została w XIV wieku. W nawie, na ścianie północnej, znajduje się polichromia z okresu 1500-1711. Pod posadzką nawy znajduje się krypta grobowa rodziny Ledóchowskich mieszkających w Lipnicy Murowanej od 1883 roku.Jest możliwość wysłuchania nagrań wykonywanej na nim muzyki, on sam przechowywany jest poza kościołem. Świątynia jest miejscem koncertów. W sierpniu tego roku odbędą się między innymi koncerty w ramach „Modlitw ukrytych w operowej arii” oraz „Od Bacha do Pendereckiego”. W sąsiedztwie kościoła zachowało się wiele nagrobków na starym cmentarzu założonym w 1711 roku. Od połowy ubiegłego wieku w Lipnicy Murowanej organizowany jest konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego.

Kościół filialny św. Filipa i Jakuba w Sękowej uważany jest za najpiękniejszy kościół drewniany w Małopolsce, zbudowany został w 1520 roku z bierwion modrzewiowych. Wieżę, rozłożyste soboty i kamienną posadzkę wokół świątyni wykonano w XVIII wieku. Wyposażenie jest skromne z powodu zniszczeń w czasie pierwszej wojny światowej. Drewniane elementy świątyni żołnierze austriaccy przeznaczali do wzmacniania okopów i na opał. Po wojnie kościół poddany został rekonstrukcji, którą kontynuowano w PRL. Za wzorowo prowadzone prace w tym zakresie, obiekt wyróżniono w 1994 roku medalem Europa Nostra, nagrodami im. Brata Alberta i Ministra Kultury i Sztuki PRL. Na obecne wyposażenie składa się między innymi późnorenesansowy ołtarz główny z początku XVII w., zrekonstruowany w latach 1948–1949 z obrazem świętych Mikołaja, Benedykta i Antoniego. W skrzydłach ołtarza zostały umieszczone posągi świętych Piotra i Andrzeja. Zwieńcza go rzeźba Zbawiciela Świata. Ocalała gotycka kamienna chrzcielnica z 1522 r.

przydatne linki: Szlak Architektury Drewnianej

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – UNESCO

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na Pierwszą Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO w roku 1978, wpis rozszerzono w roku 2013 o Zabytkową Kopalnię Soli w Bochni. W roku 1994 kopalnia w Wieliczce uznana została przez Prezydenta RP za Pomnik Historii Narodowej. Wielicka kopalnia jest atrakcją turystyczną o światowym rozgłosie i najpopularniejszym zabytkiem techniki w Polsce. Odnotowuje rocznie ponad milion zwiedzających z blisko 150. krajów.

Kopalnia Soli w Wieliczce to najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne. Przez stulecia była źródłem bogactwa kraju. Według legend, gospodarczy sukces kraj zawdzięcza św. Kindze, wcześniej węgierskiej księżniczce Kunegundzie, zaślubionej księciu krakowsko-sandomierskiemu Bolesławowi Wstydliwemu, która wskazała sprowadzonym z Węgier górnikom miejsce bogatych złóż. Wtedy rozpoczęto ich eksploatacje na gospodarczą skalę, choć sól w tym miejscu wydobywano już wcześniej, przed 1044 rokiem. Wydobycie soli kamiennej zakończono w Wieliczce w latach 60. XX wieku. W latach 90. zaprzestano produkcji soli warzonej. Współczesna kopalnia to przede wszystkim unikatowy w skali świata obiekt zabytkowy i atrakcja turystyczna. Obecny układ wyrobisk górniczych usytuowanych na dziewięciu poziomach, sięga głębokości ponad 300 metrów, liczy blisko 300 kilometrów chodników i około 3 tys. komór. Do zwiedzania udostępniona jest część położona na głębokości od 64 do 135 metrów. Kaplice, podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt, ślady prac górniczych, wykonywane przez górników rzeźby i płaskorzeźby solne dają wyobrażenie o warunkach pracy ludzi, zwyczajach, wierzeniach i talentach artystycznych. Duże wrażenie wywiera kaplica św. Kingi na głębokości 101 metrów, widziana z wysokości tarasu, oświetlona solnymi żyrandolami. Podobają się solankowe jeziora, a także prezentacje światło-dźwięk, na przykład ta w komorze Weimar z muzyką Chopina i Berlioza.

Podziemna Wieliczka przypomina miasto. Tętni życiem. Wśród solnych rzeźb odbywają się konferencje, bale, bankiety, śluby, uroczyste spotkania, zawody sportowe, koncerty. Mądrze wykorzystywane są nowoczesne technologie pozwalające na zwielokrotnienie wrażeń, jakie daje obcowanie z dziedzictwem kulturowym. Multimedialny spektakl w komorach Lill Górna i Kazanów wykorzystujący między innymi techniki trójwymiarowe i rzeczywistość wirtualną stwarza iluzję podróży w przeszłość kopalni.

Zabytkowa Kopalnia Soli Bochnia jest być może tym miejscem, w którym, jak głosi legenda, wydobyto pierwszą na tym terenie bryłę soli, tę samą, w której tkwił pierścień ślubny królewny Kingi wrzucony przez nią do szybu w węgierskim Marmarosz. Trasy turystyczne prowadzą przez najciekawsze wyrobiska i komory, zwiedzający podziwiają wykute w skałach kaplice i rzeźby, poznają narzędzia górnicze używane przed wiekami. Na przykład trasa o nazwie Końska droga z Podziemną Przeprawą Łodzią – prowadzi zabytkowymi korytarzami z poziomu August przez poziom Lobkowicz do poziomu Sienkiewicz. Wyprawa ma interesujący aspekt poznawania struktur geologicznych. Widoczna jest warstwa pyłu wulkanicznego, który pozwolił geologom na określenie wieku złoża bocheńskieo na 13,6 mln lat. Na poziomie Sienkiewicz zlokalizowana jest jedna z największych atrakcji. Przeprawa łodzią wzdłuż zalanego solanką wyrobiska. Zwiedzanie kończy się pobytem w komorze Ważyn, w której znajduje się restauracja Ważynek, sklep z pamiątkami, boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci.

Podziemna Ekspozycja Multimedialna Uzdrowiska Kopalnia Soli Bochnia została nagrodzona przez kapitułę certyfikatem w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. Multimedialna wycieczka po kopalni jest podróżą w czasie, rozpoczynającą się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Historię kopalni widzowie poznają z przekazu wirtualnych postaci polskich królów, żupników genueńskich i kopalnianego ducha mnicha z zakonu Cystersów.

 

Tatrzański Park Narodowy

Utworzony został w 1955 roku. Obejmuje Tatry na terenie Polski. Wraz z graniczącym z nim słowackim parkiem wpisany został na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Najwyższy masyw górski typu For alpejskiego w środkowej części Europy. Najwyższy polski szczyt Rysy – 2499 m npm. Najniższa jest dolina Porońca w okolicy Kośnych Hamrów na wysokości około 773 m. Liczne szlaki turystyczne pozwalają poznać najpiękniejsze zakątki gór, między innymi górskie jeziora, doliny, wodospady, jaskinie. Tatry są miejscem występowania wielu chronionych roślin i gatunków zwierząt między innymi kozic, niedźwiedzi i świstaków.

W Tatrzańskim Parku Narodowym bywa rocznie ponad 2,5 miliona turystów. Najwięcej odwiedza rejon Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów oraz wjeżdża na Kasprowy Wierch kolejką, która wwozi na szczyt 360 osób na godzinę. Najchętniej wybierane szlaki prowadzą na Giewont, Świnicę i Rysy. Ta część tatr przyciąga narciarzy i snowboardzistów. Na terenie parku działają wyciągi krzesełkowe, orczykowe i kolej linowa z Kużnic na Kasprowy Wierch. Wytyczono siedem tras narciarskich. Nartostrada z Doliny Goryczkowej do Kuźnic, trasy narciarskie w Kotle Gąsienicowym, Dolinie Goryczkowej i na północnym stoku Nosalu. Pola narciarskie są na Hali Gąsienicowej przy Betlejemce, Polanie Chochołowskiej na Kalatówkach i w Suchym Żlebie. Rośnie zainteresowanie uprawianiem taternictwa górskiego i jaskiniowego. Osoby oddające się tego rodzaju aktywności, wybierają się podobnie jak piechurzy, najczęściej w okolice Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów i Doliny Gąsienicowej. Przed wyruszeniem do TPN dobrze jest odświeżyć wiedzę w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Chałubińskiego 44 w Zakopanem.

        

oficjalna strona – Tatrzański Park Narodowy

 

Spływ przełomem Dunajca

Wyjątkowa to rzeka, jedno najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Przepływa przez Pieniny wijąc się miedzy wysokimi wapiennymi skalami. Przy tym, jak na górską rzekę, ma słaby nurt, dzięki temu doskonale nadaje się do organizacji rekreacyjnych spływów, w których biorą udział turyści w każdym wieku, dorośli, dzieci i młodzież. Można ruszyć z nurtem Dunajca łodzią flisacką lub w stylu bardziej sportowym, raftingowo, na pontonie.

Sezon flisacki trwa od początku kwietnia do końca października. Flisacy pływają codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach – Kątach lub Sromowcach Niżnych. Krótsza trasa o długości 18. kilometrów kończy się w Szczawnicy, pokonanie jej, w zależności od stanu wody, zajmuje trochę ponad dwóch godzin. Trasa dłuższa biegnie do Krościenka oddalonego od przystani w Kątach o 23 kilometry. Spływ trwa prawie trzy godziny.

Jedna łódź wypływa, gdy zbierze się przynajmniej dziesięciu chętnych pasażerów, o ile grupka jest mniejsza, wzrasta koszt usługi. Z przystani w Kątach do Szczawnicy łódź pokonuje 36-metrową różnicę poziomów. Trasa spływu wiedzie poprzez teren Pienińskiego Parku Narodowego, w większej części neutralnym pasmem granicznym, którym jest Dunajec. Pasażerów łodzi otacza malowniczy krajobraz. Mijają Marcelową Górę objętą ścisłym rezerwatem, widzą w oddali szczyty Cisowca, Zamczyska, Flakow, Rabsztyna, Macelaka. W miejscu, gdzie Dunajec dzieli się na dwa koryta, uformowała się wyspa o długości około 2 kilometrów. Prawa odnoga powstała po powodzi w 1934 r i biegnie po stronie słowackiej. Płynąc dalej flisak wskaże miejsca, w których kwaterował z kamratami Janosik w grotach Gór Aksamitek. Z miejsca, w którym Dunajec znów łączy się w jedno koryto, dostrzec można po stronie słowackiej zabudowania Czerwonego Klasztoru. Jego budowę wspierali polscy królowie: Kazimierz Wielki i królowa Jadwiga. Obiekt jest narodowym pomnikiem kultury. Piękny widok roztacza się na Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin. Od tego miejsca spokojny nurt przyspiesza pomiędzy skalnymi ścianami. Łodzie przepływają obok Ostrej Skały, Grabczychy Wyżnej i Niżnej. Następnie osiągają punkt, w którym jak powiadają górale, Janosik przeskoczył Dunajec uchodząc węgierskim żandarmom.

oficjalna strona Flisaków poskich

Tagi: , , , ,

Comments are closed.