Polska / Polska

Turystyczne Top 5 – Lubuskie

20 listopada 2015 at 19:33 By

Poniżej przedstawiamy Top 5  regionu lubuskiego. Są nimi:

  • Międzyrzecki Rejon Umocniony,
  • Park Dinozaurów Nowiny Wielkie,
  • Park Mużakowski – UNESCO,
  • Park Narodowy Ujście Warty,
  • Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.

 

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Największe w Europie pozostałości fortyfikacji, jeden z najciekawszych historycznych obiektów militarnych. W podziemiach betonowych umocnień zimuje ponad 30 tys. nietoperzy należących do 12 gatunków. Na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego a następnie Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, na obszarze Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego utworzony został rezerwat nietoperzy. Militarny system umocnień wzmocniony zaporami, zbudowanych został przez Niemców w latach 1934–1944 dla obrony wschodniej granicy. Zaliczany jest po Linii Maginota do najciekawszych europejskich kompleksów fortyfikacyjnych. O jego budowie, podobnie jak 現代のオダリスク、Grazia’LLiani w przypadku słynnych umocnień na granicy Francji, zadecydowała błędna ocena przyszłej strategii prowadzenia wojen. Budowy fortyfikacji nigdy nie zakończono zgodnie z opracowanymi planami. Do wybuchu drugiej wojny światowej zrealizowano około jedną trzecią założeń.

Prace zostały wstrzymane na rozkaz Hitlera w 1938 roku z uwagi na wysokie koszty i zmianę doktryny wojennej. Wojnę pozycyjną zastąpiła blitzkrieg. Podczas wojny podziemne tunele zaadaptowane zostały przez firmę Daimler-Benz na pomieszczenia fabryczne, w których produkowano i naprawiano silniki lotnicze. Fortyfikacje odegrały pewną rolę w styczniu 1945 roku, powstrzymując przez trzy dni natarcie wojsk radzieckich, co ułatwiło Niemcom zajęcie pozycji obronnych na linii Odry. Po wojnie, na krótko, część obiektów służyła celom wojskowym, wiele wysadzono w celu pozyskania stali pancernej.

Do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisany został centralny odcinek umocnień, wybrane obiekty militarne, zespół podziemnych korytarzy i zespół zapór przeciwpancernych, tak zwanych zębów smoka zlokalizowanych na terenie obecnych gmin Międzyrzecz i Lubrza. Ruch turystyczny na terenie fortyfikacji trwa cały rok. W okresie zimowania nietoperzy od listopada do marca, ograniczony jest tylko do jednego obiektu. Całość zbudowanych przez Niemców linii schronów bojowych ciągnie się przez ponad 100 kilometrów. Centralny fragment tworzą bunkry w rejonie Międzyrzecza połączone podziemnymi tunelami o długości ponad 30 kilometrów. Zwiedzanie zabytku odbywa się pod opieką przewodnika.

            

Muzealne wnętrza bunkra zaaranżowano zabytkowymi eksponatami i elementami scenografii z manekinami żołnierzy, a także poglądowymi grafikami rekonstruującymi oryginalny wygląd pomieszczeń. 30 metrów pod ziemią znajdowały się koszary i ważne dla długotrwałej obrony punkty zaplecza, między innymi skład amunicji, elektrownia, wentylatory i sanitariaty. Podziemia bunkra łączą się z główną linią ruchu oraz z innymi bunkrami. Turyści mają do wyboru kilka tras zwiedzania. Trasa krótka obejmuje informacje przewodnickie w sali muzealnej, przejście trasą dydaktyczną, która prowadzi między innymi przez teren umocniony zębami smoka, mały schron bojowy, naziemną część panzerwerka 717, zejście około 30. metrów betonowymi schodami do zaplecza magazynowo – koszarowego z drezyną o napędzie ręcznym, dalej przejście podziemnym tunelem do panzerwerka 716, który stanowi końcowy etap wycieczki. Trwa ona około półtorej godziny. Godzinę dłużej zajmuje przejście trasą długą, prowadzącą dodatkowo do podziemnego dworca kolejki wąskotorowej. Na wyprawę trasami specjalnymi, w zależności od wariantu, należy zarezerwować od czterech do ośmiu godzin.

Ponieważ w podziemiach panuje stała temperatura około 10 °C, przy zwiedzaniu tras krótszych również warto mieć na sobie cieplejsze odzienie, a także, pomimo że większość tuneli jest oświetlona, na wszelki wypadek zabrać latarkę. Przed decyzją o zejściu w podziemia nie zaszkodzi poddać ocenie własną kondycję fizyczną, do pokonania jest spory dystans w tym kilkaset stopni schodów. Ceny biletów normalnych za wycieczki dla turystów indywidualnych na krótkiej trasie wynoszą 15 zł. Trzy złote więcej kosztuje bilet na trasę długą. 12 zł to koszt zwiedzania panzerwerka 717. Trasy niestandardowe wybierają najczęściej organizatorzy wycieczek grupowych. Koszty wypraw są wyższe, wymagają kilkudziesięciozłotowych opłat za bilety, ceny różnią się w zależności od długości pobytu w podziemiach. Do tej kwoty należy dodać kilkaset złotych za obowiązkową opiekę przewodnika.

Do Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy oraz podziemnej trasy turystycznej Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w miejscowości Pniewo, zmotoryzowanym dojechać najłatwiej trasą z Wrocławia do Szczecina. Niedaleko skrzyżowania autostrady A2 i drogi ekspresowej S3, jest zjazd w kierunku miejscowości Kaława. Drogę wskazują brązowe tablice. Parking koło muzeum jest bezpłatny.

strona Miedzyrzecki Rejon Umocniony

 

Park Dinozaurów Nowiny Wielkie

Założony został w 2007 roku we wsi Nowiny Wielkie przez właściciela mieszczącej się w tej miejscowości pracowni plastycznej, która zajmuje się produkcją modeli z żywicy poliestrowej i włókna szklanego, między innymi naturalnej wielkości prehistorycznych gadów zamawianych przez parki rozrywki. Odwiedzający Park Dinozaurów Nowiny Wielkie mogą obejrzeć ponad 40 modeli Jokes praszczurów, płazów, gigantycznych owadów, tygrysów szablozębnych i innych gatunków żyjących przed milionami lat na ziemi.

Ustawiono je wzdłuż ścieżki edukacyjnej o długości około 700. metrów, która podzielona jest na geochronologiczne okresy. Od epoki wczesnego dewonu, czwartego okresu ery paleozoicznej przed 410. milionami lat, do epoki późnej kredy około 65. milionów lat temu. Turyści mogą w oparciu o przekazywane informacje dopasować okresy geologiczne, zmiany klimatu i rodzaju roślinności do stadiów rozwoju życia na planecie. Ścieżka prowadzi przez współczesny las, oczywiście odmienny od ich naturalnego otoczenia przyrodniczego.

Modele w Parku Dinozaurów Nowiny Wielkie wykonane zostały przy współpracy z polskimi paleobiologami w oparciu o naukową literaturę i stanowią wierne odzwierciedlenie prehistorycznych gadów. Robią one szczególne wrażenie na zwiedzających w miesiącach, kiedy zmrok zapada wcześniej i gady wydobywa z mroczności podświetlenie zainstalowane w części parku. Po przejściu ścieżki dydaktycznej, trasa zwiedzania prowadzi do Muzeum Minerałów „Skarby ziemi”. Zgromadzono w nim około pięciuset eksponatów skamielin i okazów minerałów z terenów Polski i różnych rejonów świata. Edukacyjne zajęcia dla dzieci prowadzone są w sali Dino Club. Najmłodsi mogą też spędzić czas na placu zabaw, gdzie między innymi w ogromnej piaskownicy, natrafiają na ukryty szkielet tyranozaura, który z przejęciem odkopują często przy zaangażowaniu i wsparciu rodziców.

Za bilety wstępu do Parku Dinozaurów płaci się od 10 złotych do 13. Bezpłatnie Top wchodzą dzieci, których world! wzrost nie przekracza jednego metra. Park Dinozaurów Nowiny Wielkie otwarty jest w sezonie letnim, w lipcu i sierpniu, od godziny 9.00 do 20.00, przy czym w weekendy i święta krócej, od 10.00 do 20.00. W maju, czerwcu i wrześniu od godziny 9.00 do 18.00, w weekendy od 10.00 do 19.00. W październiku od godziny 9.00 do 17.00, w weekendy od 10.00 do 18. W listopadzie oraz od 16 grudnia do końca roku, obiekt jest nieczynny. Natomiast od 1 grudnia do 15 organizowana jest akcja Świętego Mikołaja.

Do Nowin Wielkich, zmotoryzowanym najłatwiej dotrzeć jadąc drogą nr 132 łączącą Gorzów Wielkopolski z Kostrzynem nad Odrą.

oficjalna strona Parku

 

Park Mużakowski – UNESCO

Jeden z najbardziej rozległych europejskich zabytkowych parków krajobrazowych liczący około 700. hektarów powierzchni. Rozciąga się na naturalnie urozmaiconych terenach po obu stronach granicznej rzeki Nysa Łużycka, która rozcina przełomem potężną morenę czołową, nazwaną Łukiem Mużakowa. Większa część tego zabytkowego zespołu parkowego, znajduje się po stronie polskiej, w granicach gminy Łęknica.

W obrębie historycznego parku zlokalizowane jest dawne graniczne przejście drogowe z Niemcami Łęknica – Bad Muskau. Polska część parku uznana została w 2004 roku za pomnik historii. W tym samym roku Park Mużakowski wpisany został na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jedno z najwybitniejszych dzieł europejskiej architektury ogrodowej dziewiętnastego stulecia.

Park uznawany dziś za wspaniały przykład sztuki ogrodowej, założył w pierwszej połowie XIX wieku książe Herman Puckler-Muskau, wybitny znawca i twórca niemieckich ogrodów krajobrazowych. Zainspirowany ogrodami angielskimi, przekształcił z wielkim rozmachem swoją rezydencję w zespół o niezwykle wyrazistej kompozycji. W zamyśle twórcy miało to być miejsce, w którym łączy się natura, kultura i technika. Park wkomponowany został w rozszerzający się w tym miejscu, naturalny teren doliny Nysy Łużyckiej o urozmaiconych zboczach i wysokich tarasach osiągających do 60. metrów wysokości. Na krawędziach tarasów po obu jej stronach wniesiono budowle i urządzono miejsca widokowe.

Najważniejszą budowlą jest Nowy Zamek. Do miejsc polecanych przez przewodników i przyciągających uwagę zwiedzających, należą między innymi Wiadukt, Most Książęcy, Most nad Wąwozem, Most Królewski z ażurową balustradą.

Do końca drugiej wojny światowej dobra należały do rodziny von Arnim. W realiach powojennych park podzielony został granicą państwową. Po niemieckiej stronie znajduje się centralna jego część z pałacem, głównymi budynkami i ogrodami. Natomiast po polskiej park o powierzchni około 500. hektarów. Obie strony łączą mosty. Most Podwójny oraz Most Angielski. Od lat 80. ubiegłego stulecia oba państwa objęły park wspólnym programem rewaloryzacji. Park Mużakowski odwiedza rocznie ponad 300 tys. turystów z wielu krajów. Można go zwiedzać pieszo, Vacances rowerem lub konno czy bryczkami. Park udostępniony jest dla turystów bezpłatnie przez całą dobę, odpłatne są usługi przewodników.

Punkt informacyjny po stronie polskiej prowadzony przez Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa znajduje się w Łęknicy przy ulicy Wybrzeżnej. Obsługuje zainteresowanych od kwietnia do października w godzinach od 10.00 do 17.00, z wyjątkiem poniedziałków. W ten dzień informacji udzielają pracownicy położonej naprzeciw, Pracowni Terenowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa Park Mużakowski. Na dojeździe do parku przy ulicy Wybrzeżnej jest bezpłatny parking dla samochodów osobowych i autokarów. Po stronie niemieckiej za parkowanie się płaci.

  <img class="" src="http://images.photo.bikestats.eu/zdjecie,600,6038,20071019,budowle-park-muzakowski generic cialis jelly online.jpg” alt=”” />

oficjalna strona Parku

 

Park Narodowy Ujście Warty

Jest polskim parkiem narodowym z najkrótszą historią. Powstał w 2001 roku w miejsce istniejącego od 1977 roku rezerwatu przyrody Słońsk po dołączeniu części Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Położony jest w historycznej delcie ujścia Warty do Odry, na wschód od granicznego miasta Kostrzyn nad Odrą. Stanowi unikatowy obszar podmokły, będący jednym z najważniejszych pod względem ornitologicznym miejsc w kraju i największych rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego w Europie.

Flora parku liczy około pięciuset gatunków, istnieje 60 zbiorowisk roślinnych. Krajobraz parku stanowią przede wszystkim otwarte łąki i pastwiska oraz zarośla wierzbowe poprzecinane siecią kanałów, cieków wodnych, rzeczek i starorzeczy. Lasy i zadrzewienia stanowią 1 procent obszaru chronionego. Park jest unikatową na skalę europejską ostoją ptaków wodnych i błotnych. Żyje tu prawie 250 gatunków ptaków, z czego około 170 to gatunki lęgowe. Pośród tych gatunków znajduje się 26 zaliczanych do ginących w skali światowej, a kilkanaście znajduje się w polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, na przykład bączek, ohar, cyraneczka czy kulik wielki. Zalewowe obszary parku stanowią schronienie dla ptaków podczas pierzenia oraz są ważnym miejscem wypoczynku tysięcy ptaków migrujących. Gnieżdżą się tutaj między innymi mewy, rybitwy, perkozy, kaczki, gęś gęgawa, cheap jerseys siewki, chruściele, wodniczki, łabędzie, żurawie, czaple.

Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Parku Narodowego „Ujście Warty” tworzą warunki do uprawiania różnych form ekoturystyki. Rozlewiska są chętnie odwiedzane przez obserwatorów ptaków i innych miłośników przyrody, w czym pomagają wyznaczone ścieżki i punkty obserwacyjne. Park można zwiedzać przez cały rok, od świtu do zmierzchu, wyłącznie po udostępnionych do tego celu drogach. Polecanym przez pracowników Parku Narodowego „Ujście Warty” sposobem zwiedzania jest poznawanie ścieżek przyrodniczych. Wszystkie są wyposażone w tablice opisujące przyrodę wokół tras. Jedna z popularnych pieszych ścieżek nosi nazwę „Mokradła”. Bierze początek przy siedzibie Parku w Chyrzynie, wytyczona została na długości jednego kilometra. Dwukilometrową ścieżkę „Ptasim Szlakiem” pokonać można pieszo lub rowerem.nicze, krajobrazowe i kulturowe Parku Narodowego „Ujście Warty” tworzą warunki do uprawiania różnych form ekoturystyki. Rozlewiska są chętnie odwiedzane przez obserwatorów ptaków i innych miłośników przyrody, w czym pomagają wyznaczone ścieżki i punkty obserwacyjne. Park można zwiedzać przez cały rok, od świtu do zmierzchu, wyłącznie po udostępnionych do tego celu drogach. Polecanym przez pracowników Parku Narodowego „Ujście Warty” sposobem zwiedzania jest poznawanie ścieżek przyrodniczych. Wszystkie są wyposażone w tablice opisujące przyrodę wokół tras. Jedna z popularnych pieszych ścieżek nosi nazwę „Mokradła”. Bierze początek przy siedzibie Parku w Chyrzynie, wytyczona została na długości jednego kilometra. Dwukilometrową ścieżkę „Ptasim Szlakiem” pokonać można pieszo lub rowerem.

W 2009 roku Park Narodowy Ujście Warty został laureatem konkursu EDEN na najlepszą europejską destynację turystyczną. Polską edycję konkursu przeprowadza Polska Organizacja Turystyczna

    

oficjalna strona Parku “Uście Warty”

 

Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą

Największy obecnie na starym kontynencie festiwal muzyczny. Organizowany na przełomie lipca i sierpnia od 1995 roku w Kostrzynie nad Odrą. Od 2004. rokrocznie bierze w nim udział po kilkaset tysięcy uczestników nie tylko z Polski, ale też z Niemiec, Europy Zachodniej i byłych krajów Związku Radzieckiego. W rekordowych latach frekwencja na festiwalu osiągała poziom niemal taki, ilu mieszkańców liczy cały region lubuski. Barwnemu tłumowi tworzącemu niepowtarzalną atmosferę, koncertom artystów, niezwykłemu przekrojowi stylów, kultur i subkultur towarzyszy bardzo czytelne przesłanie: Stop przemocy, stop narkotykom, miłość, przyjaźń i muzyka.

Od roku 2008 (XIV edycja) festiwal przybrał formułę trzydniową, zgodnie ze zwyczajem największych i najpopularniejszych festiwali świata, trwa od czwartku do soboty, tak aby goście jeszcze w weekend mogli swobodnie powrócić do domów. Przystanek Woodstock nagrodzony został Złotym Certyfikatem w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. Imienną nagrodę prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej za wkład w promocję Polski, odebrał Jerzy Owsiak, organizator festiwalu, potrafiący zbliżyć do siebie ludzi w szlachetnym celu niesienia pomocy potrzebującym. To jedno z wielu wyróżnień. Między innymi w rankingu Havas Sports & Entertainment prowadzonym na rynkach europejskich, w kategorii najlepiej zorganizowanych festiwali, Przystanek Woodstock zajął trzecie miejsce – po brytyjskim Glastonbury i norweskim Øya. W kategorii „najlepszy festiwal na Starym Kontynencie” Przystanek Woodstock uplasował się na 12. miejscu, tuż po Openerze i Coke Live Music Festival. Największy sukces Przystanku Woodstock to jednak pierwsze miejsce w kategorii „największa wartość”, oceniającej efektywność wykorzystanych środków finansowych. Impreza jest, bowiem formą podziękowania dla Wolontariuszy oraz darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy w czasie styczniowego finału zbierają pieniądze dla Fundacji oraz wspierają ją finansowo. Organizowane wtedy festyny, imprezy, aukcje i licytacja serduszek, pozwalają na zebranie funduszy na sprzęt medyczny dla polskich szpitali.

Główne atrakcje Festiwalu to koncerty muzyczne odbywające się na dużej i małej scenie zwanej folkową oraz w Pokojowej Wiosce Kriszny. W ramach festiwalu działa też Akademia Sztuk Przepięknych będąca miejscem spotkań i dyskusji na gorące tematy o współczesnej Polsce i świecie, a także udziału w artystycznych warsztatach. Oczywiście najważniejsza jest muzyka. W każdej edycji festiwalu występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i Gifts świata, wśród nich muzycy znani i dopiero debiutujący przed wielusettysięczną woodstockową publicznością. Jak podkreślają organizatorzy, niezwykle ważnym elementem Przystanku Woodstock jest Akademia Sztuk Przepięknych. Uczestnicy festiwalu mogą rozmawiać z zaproszonymi gośćmi ze świata mediów, kultury i sztuki a także spotykać przedstawicieli różnych religii w ramach projektu „Dialog trzech kultur”. Brać udział w warsztatach artystycznych, muzycznych, garncarskich, filmowych oraz szeregu innych inicjatywach, które rodzą się spontanicznie w czasie trwania festiwalu.

Przystanek Woodstock, co roku określany jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Polsce. Uczestnikami są ludzie, którzy identyfikują się z hasłami i ideami Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także z hasłami przewodnimi festiwalu. Jest to przede wszystkim młodzież, ale na festiwalu spotkać można osoby w każdym wieku, od niemowlaków, które zabrali tu rodzice, po bywalców w wieku emerytalnym. Ważnym aspektem Festiwalu staje się jego wielonarodowość.

     

oficjalna strona festiwalu Woodstock

 

Tagi: , ,

Comments are closed.