Wiadomości

Turcja nie zarobi na turystach – kto zyska?

2 grudnia 2015 at 15:24 By

We wtorek popołudniu doszło do eksplozji w pobliżu stacji metra Bayrampasa, w europejskiej części Stambułu. Po początkowych spekulacjach, że przyczyną wybuchu mogło być uszkodzenie transformatora, burmistrz miasta przyznał, że był to wybuch bomby rurowej.

Oficjalne źródła mówią o pięciu rannych osobach. Wcześniej telewizja Haberturk informowała o jednym zabitym. Ze stacji ewakuowano około 100 osób. Na razie nikt nie przyznał się do organizacji zamachu.

W ostatnich miesiącach w Turcji obowiązuje podwyższony stopień alertu antyterrorystycznego.

Jak oceniają specjaliści z branży, dochody z turystki w Turcji będą w tym roku mniejsze nawet o 10-11 mld dolarów. Jednym z powodów tak drastycznego spadku jest zmniejszenie o 25 % liczby turystów z Rosji. Z danych Tureckiego Instytutu Statystycznego (TUiK) wynika, że w pierwszej połowie 2015 roku do Turcji przyjechała 1,45 mln Rosjan, w tym samym okresie ubiegłego roku było to 2 mln.

Jeśli chodzi o polskie MSZ, to dla Turcji w dalszym ciągu obowiązuje komunikat z lipca 2015 roku, w którym odradzano podróże do południowo-wschodniej Turcji, w rejony graniczące z Syrią. „Sytuacja bezpieczeństwa w pozostałych regionach Turcji nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia atakami terrorystycznymi.”  – można przeczytać w jego treści.

Sytuacja na południu Europy na pewno wpłynie na ruch turystyczny w sezonie 2016 i nastąpią kolejne zmiany w kierunkach wyjazdów. Po krajach północnej Afryki – Turcja staje sie kolejnym krajem gdzie podróżowanie staje sie mocno ryzykowne.

Wg. nas zapowiada się kolejny rekordowy rok nad Bałtykiem.

Redakcja

Tagi: , ,

Comments are closed.