1

INSPIRACJE / Świat

Sri Lanka (dawny Cejlon)

2 stycznia 2016 at 15:04 By

Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od Indii. Pod względem krajobrazu można Sri Lankę łatwo opisać: obszary przybrzeżne składają się z dolin, w głębi wyspy teren staje się górzysty, przy czym najwyższe wzniesienie sięga ok. 2400 m. Ze względu na położenie w pobliżu równika (między 6 i 10 stopniem szerokości północnej) klimat jest tutaj tropikalny z wpływami monsunu. Klimatyczną granicę tworzy w kraju centralna wyżyna. Na południowym zachodzie jest trochę bardziej wilgotno, niż na pozostałym obszarze.

To kraj uśmiechniętych ludzi, egzotyczna destynacja, która zaskakuje różnorodnością kultur, religii, języków, kolorów skóry, roślinnością, pięknem i zmiennością krajobrazu.

Połączenie buddyzmu (głównej religii Sri Lanki) z socjalizmem powoduje, że mieszkańcy są wiecznie szczęśliwi i równie wiecznie leniwi.

Lankijczycy? Uśmiechnięci, długowieczni, bezproblemowi, spokojni, w większości biedni, gadatliwi, bezpośredni, życzliwi, leniwi, kombinatorzy, oszukańcy, uważają że biali mają niewyczerpane źródło gotówki, naciągacze.

Komu się spodoba: Plażowiczom, zwiedzającym (bogata, ponad 2000-letnia historia), łowcom przygód (jedna z nazw Sri Lanki to Serendib – niekończący się ciąg przyjemnych wydarzeń), otwartym umysłom (wielość kultur i religii), surferom.


Kiedy jechać?

Dzienne przeciętne temperatury wahają się stale między 29°C i 33°C. Nocami termometry rzadko wskazują temperaturę niższą niż 25°C. Wilgotność powietrza jest stosunkowo wysoka i wynosi 70-90%. Dla osób słabych i nie w pełni zdrowych klimat Sri Lanki może być znacznym obciążeniem. W regionie górskim powyżej 1000 metrów klimat jest bardziej znośny, temperatura jest niższa o 5-7°C i mniejsza wilgotność. Także tereny leżące bezpośrednio w pobliżu morza są przyjemniejsze ze względu na wiejącą ciągle bryzę.

Tereny w głębi wyspy wykazują przez cały rok klimat gorący, któremu towarzyszy wysoka wilgotność powietrza. Im dalej w głąb lądu, tym bardziej klimat jest kształtowany przez wysokość położenia. Również na Sri Lance obowiązuje żelazna zasada: im wyżej, tym chłodniej. W porównaniu z równinami, temperatury w wyższych regionach są więcej niż przyjemne. W ciągu dnia jest z reguły łagodnie ciepło, a nocami temperatura spada. Przy tym rzadko bywa naprawdę zimno, a tym bardziej mroźno.

Można rozróżnić na Sri Lance cztery wyraźne fazy opadów: pora przedmonsunowa (marzec do maja), monsun letni (maj – wrzesień), pora pomonsunowa (październik do listopada) i monsun zimowy (grudzień do lutego). Najwięcej deszczu spada zwykle na wybrzeżu południowo-zachodnim i zboczach gór. Najwięcej pada między majem i czerwcem oraz w październiku i listopadzie. Na wschodzie i północnym wschodzie również w grudniu/styczniu.

Główny okres wyjazdów na Sri Lankę, to miesiące od grudnia do marca. Za optymalną porę na podróż po całym kraju można uznać luty i marzec. Jest wtedy stosunkowo mało deszczu i jeszcze nie całkiem gorąco.

Najlepszą porą, aby spędzić urlop na plaży na wybrzeżu południowo-zachodnim jest okres od stycznia do marca. W tym samym czasie można zwykle robić udane wyprawy w region górski. Trzeba zauważyć, że wtedy panuje monsun zimowy z mniejszą ilością opadów. Niemniej jednak, trzeba się liczyć z gwałtownymi deszczami również w tym okresie. Wybrzeże północno-wschodnie pozostaje od lutego do września bardzo upalne i suche.


Sri Lanka, choć niewielka, obfituje w prawdziwe bogactwo różnorodnych przejawów azjatyckiej kultury. Niemal na każdym kroku natkniemy się tu na zabytki związane z burzliwą historią wyspy, ruiny buddyjskich świątyń, imponujące wieże, wszechobecne kopuły i całe mnóstwo monumentalnych posągów Buddy. Na tle tego egzotycznego krajobrazu prezentują się budowle wzniesione ręką dawnych europejskich osadników, Portugalczyków, Hiszpanów i Brytyjczyków.

Stolicą kraju jest Kolombo. Doradzamy jednak aby po przylocie jak najszybciej opuścić stolicę i udać się na dworzec kolejowy w drogę w stronę Kandy jeśli zaczynamy naszą przygodę od zwiedzania.

sri lanka 1 DSCN6542

Wśród najważniejszych centrów buddyjskich na uwagę zasługują: Kandy i Anuradhapura. Polonnaruwa to z kolei dawna siedziba syngaleskich królów, zaś Sigirija – niezwykle cenne stanowisko archeologiczne.

W Kandy należy koniecznie zobaczyć Świątynie Zęba Buddy oraz wybarać się tuk-tukiem na wzgórze pod pomnik buddy. Potem trzeba po prostu poleniuchować i zanurzyć się w barwny zgiełk miasta.

DSCN6554

 

Poza kilkoma większymi miastami w Sri Lance dominuje raczej wiejski styl życia. Możemy tu więc znaleźć swoją małą azjatycką oazę, gdzie odpoczniemy od tłumu i typowego dla wielu zakątków Azji chaosu.

Interesującą przygodą może być wyprawa na tzw. Szczyt Adama, gdzie co roku pielgrzymują masy Lankijczyków i turystów. Skąd tak duże zainteresowanie tym miejscem? Znajduje się tu pewna wyjątkowa pamiątka, odcisk stopy, który – w zależności od wierzeń – przypisywany jest pierwszemu człowiekowi Adamowi, Buddzie lub Śiwie.

 

Po zwiedzaniu świątyń i historycznych miejsc polecamy udać się na południe wyspy w stronę pól herbacianych do miejscowości Newara Uliye  najwyżej położonego miasta Sri Lanki (1889 m n.p.m), które ze  względu na rześki klimat i kolonialną architekturę nazwano Małą Anglią. Zwiedzić można jedną z fabryk słynnej cejlońskiej herbaty. Można również przyjrzeć się z bliska pracy przy zbiorze herbaty, a charakter tej pracy ta nie zmienia się od stuleci. Po za tym co ciekawe maszyny i cały proces przetwórczy jest prowadzony niezmiennie od początków istnienia fabryki. Zobaczymy działające maszyny które mają prawie 100 lat.

Dla miłośników pieszych wędrówek wyspa oferuje atrakcję – wyprawę na Koniec Świata. Znajduje się on w parku narodowym Równiny Hortona – Horton Plains. Krajobraz tego płaskowyżu, położonego na wysokości od 2100 do 2300 m n.p.m., jest naprawdę wyjątkowy: porastają go głównie ostre górskie trawy, rododendrony i fragmenty chmurowego lasu, a urozmaicają strumienie oraz wodospady. W 2010 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Proponujemy przybycie z samego rana aby odbyć  4-godzinny trekking. Zrobimy pętlę po parku, docierając do Wodospadów Bakera i staniemy na Końcu Świata, czyli na szczycie 900 metrowego skalnego urwiska, z którego przy dobrej pogodzie można zobaczyć południowe wybrzeże Sri Lanki.


Relaks nad oceanem

Na odpoczynek oraz sporty wodne polecamy miejscowość UNAWATUNA a wraz z nią odległe o ok 10 km. zabytkowe Galle.

Mimo, że Unawatuna oraz cały region pamięta jeszcze skutki tsunami to oferuje wiele atrakcji oraz szeroki wybór hotelików na każdą kieszeń. Mamy do dyspozycji smaczną kuchnię opartą na owocach morza, plażę, sporty wodne a także rejsy z możliwością obserwowania wielorybów. Wieczorami na plaży roi się od wystawionych przez restauratorów stolików z pochodniami oraz grillami.

Unawatuna Beach Sri Lanka

Oprócz relaksu w Unawatunie należy wybrać sie na wycieczkę do odległego o 10 km miasta Galle. To zabytkowe, zbudowane przez Portugalczyków miasto urzeka swoją architekturą. Przechodząc przez mury miasta nagle znajdujemy sie w zaczarowanym świecie kolonialnego miasta. Cudo.

Galle


wideo:

 

 

Tagi: , , , ,

+

One Comment

  1. Jerzy

    on 27 lutego 2016 - Odpowiedz

    Witam!
    Proponuję zrobić w powiększeniu ukażą się mniejsze miejscowości które są nad wyraz „słodkie”.

Dodaj komentarz