2

BLOGI / Europa / foto blog / INSPIRACJE

Rumunia – egzotyka na wyciągnięcie ręki

14 stycznia 2016 at 19:03 By

Rumunia wciąż należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, choć ma wszystko, czego przeciętny turysta potrzebuje: dostęp do Morza Czarnego, wspaniałe górskie szczyty, skarby natury i niezwykłe zabytki. Na dodatek nie ma tu męczących tłumów, więc wyprawa do ojczyzny Drakuli będzie wyjątkowo przyjemna.

Polecamy:

Rumuńskie Karpaty, składające się z kilkudziesięciu pasm i masywów górskich, to mekka wędrowców, miłośników etnografii, fotografów, przyrodników… Trzeba jednak pamiętać, że to góry wymagające – by po nich chodzić, należy mieć odpowiednie doświadczenie, duże umiejętności terenoznawcze, dobrą kondycję, wytrwałość i wyobraźnię. Znajdziemy tu wszystkie typy krajobrazu – od zalesionych „beskidzkich” grzbietów przez rozległe połoniny i krasowe płaskowyże po góry o alpejskiej niemal rzeźbie. A także liczne ciekawostki morfologiczne i geologiczne: przepastne wąwozy, głazowiska, jaskinie lodowe, andezytowe kolumny, urwiska, aweny, ponory, wywierzyska, skalne bramy, solne ściany, fantazyjne ostańce skalne i czynne wulkany błotne. Zetkniemy się tu także z – w innych częściach Europy już zapomnianą – żywą kulturą pasterską i zobaczymy wsie, w których czas zatrzymał się wiele lat temu. Po rumuńskich Karpatach można chodzić przez wiele lat, może nawet przez całe życie, i zawsze wyjeżdżać z nich z odczuciem niedosytu.

 

Atrakcje Rumunii – zamki chłopskie

Burzliwa historia Transylwanii i ciągłe zagrożenie najazdami, w jakim musieli żyć jej mieszkańcy, spowodowało, że w tym regionie Rumunii możemy oglądać liczne i rozmaite budowle obronne. Jednymi z najbardziej oryginalnych są tzw. zamki chłopskie – warownie wznoszone przez lud (czasem w oparciu o wykupioną rezydencję magnacką), składające się z rozbudowywanych z czasem fortyfikacji, kryjące w sobie pomieszczenia mieszkalne, składziki i piwnice, studnię i inne ważne dla życia społeczności obiekty (często także kaplicę i szkołę). Do dziś w dobrym stanie zachowało się niewiele tych unikatowych ludowych twierdz. Najciekawsze obejrzymy we wsiach Rasnov, Rupea i Calnic.

Tagi: , ,

+

2 komentarze

  1. Bianka

    on 17 stycznia 2016 - Odpowiedz

    Piękne. Trzeba jechac

  2. Delikatny

    on 1 lutego 2016 - Odpowiedz

    Piękne zdjęcia! Oj, chyba muszę w końcu wrzucić swoje z Pilicy, tamto nabrzeże jest naprawdę fantastyczne.

Dodaj komentarz