Europa / Miasta w 48h

Londyn w 48h

23 listopada 2015 at 21:06 By

Najważniejszą rzeczą jaką trzeba zrobić żeby dobrze spędzić 48h w Londynie to zapomnieć o przeliczaniu funtów na złotówki. Inaczej taki wyjazd nie ma szans powodzenia. Funt jest jedna z najdroższych walut i przeliczanie np. jednego piwa w pubie (4,8£) naprawdę nie ma sensu.

Jeśli lecimy tanimi liniami to postarajmy się lecieć jak najwcześniej. Na korzyść dla Nas działa fakt przestawienia zegarka po przylocie o godzinę do tyłu. tak więc zyskujemy godzinę. Lotniska tanich linii są w odległości 50 – 65 km od Londynu, tak więc należy przyjąć dojazd od 1,5 – 2h.

W przypadku podróży liniami Ryanair, lądujemy na lotnisku Stansted. Podróż do Londynu możemy odbyć autobusami (ceny 6 – 12£) lub koleją (19£). Warto kupić bilet wcześniej-im wcześniej tym taniej. Pamiętajmy, że Londyn to 10 milionowe miasto i czasami podróż autobusem może być naprawdę długa. To ważne szczególnie przy planowaniu powrotu.

Jeśli wybierzemy autobus to zdecydujmy się na kierunek jak najbliższej stacji metra. Przy korzystaniu np. z linii Terravision nie ma sensu jechać na stację Victoria, lepiej wybrać Liverpool Street. Tam możemy wsiąść w metro.

Travel Card – po Londynie najlepiej poruszać się metrem. Jazda autobusami niestety jest bardzo uciążliwa, czasami szybciej jest przejść pieszo. Travel Card (12£) umożliwia nieograniczoną ilość przejazdów w strefach 1-6. Jeśli zatrzymujemy się w Londynie na więcej niż 2 dni możemy kupić 3-dniową Travel Card. karte kupujemy w automatach na stacjach (menu dostępne w języku polskim)

Londyn jest przepełniony architektonicznymi perełkami– zarówno współczesnymi, jak i historycznymi. Nic nie kosztuje podziwianie takich klejnotów, jak katedra św. Pawła, Royal Albert Hall czy Kolumna Nelsona na Trafalgar Squere. Panorama miasta jest zmienna i bogata. Tutaj nowoczesne arcydzieła splatają się ze stylowymi punktami orientacyjnymi. London Eye spogląda na Big Bena i Pałac Westminsterski, podczas gdy Tower of London i London Bridge chowają się w cieniu wieżowca Shard

Polecamy w pierwszy dzień po przyjeździe:

    • London Bridge – kierujemy się z Centrum spacerem na most London Bridge skąd obejrzymy panoramę Londynu oraz most Tower Bridge

  • schodzimy mostem w kierunku stacji London Bridge a na końcu mostu po prawej stronie zobaczymy przestrzenie Borough Market. To targowisko założone w średniowieczu to mekka londyńskich smakoszy. Możemy również spróbować darmowych degustacji.

20151112_153317

 

 

 

 

 

 

 

  • Na samym dole Borough zaczyna się najlepsza trasa spacerowa nad Tamizą. Idąc tą trasą dojdziemy do zrekonstruowanego galeonu, którym Sir Francis Drake opłynął świat w latach 1577-80; dalej przejdziemy obok szekspirowskiego teatru Globe. Potem już tylko krok w przyszłość – zobaczymy spektakularne Tate Modern, gdzie mieści się jedna z największych na świecie stałych kolekcji sztuki współczesnej, a wszystko to za zero złotych!
  • po wyjściu z Tate Gallery możemy udać się do jednego z licznych pubów na szklaneczkę guinessa aby nacieszyć się klimatem tej części Londynu a na koniec kierujemy się na kładkę Millenium Bridge (przy Tate Gallery), i wracamy na drugą stronę rzeki w kierunku katedry św. Pawła – St. Paul’s Churchyard.

 

Gdzie spać?

Jeśli jesteśmy w dwójkę i mamy budżet na pokój w hotelu rzędu 50-60£, to polecamy dzielnicę Hammersmith i ulicę Shepherds Bush Road wzdłuż której po jednej stronie są hoteliki a po drugiej sklepiki, bary gdzie można tanio zjeść i usługi.

 

 

Wieczorem zachęcam do wybrania się spacerem (15min) do świetnego pubu z oryginalnym ogródkiem i salą na pietrze gdzie odbywają się występy muzyków. To będzie świetne zakończenie udanego dnia w Londynie.

DZIEŃ DRUGI.

Drugi dzień wizyty w Londynie zaczynamy tradycyjnie. Plan na dziś to zobaczyć żelazne punkty Londynu. Jedziemy metrem do stacji Westminster, wychodzimy na zewnątrz wprost na sławnego Bin Bena – jeden z symboli miasta. Następnie kilka kroków i jesteśmy przy Pałacu Westminsterskim, czyli miejscu posiedzeń brytyjskiego parlamentu.

Następnie spacerem udajemy się w stronę Buckingham Palace. Pamiętajcie, aby zdążyć dotrzeć do Buckingham Palace w okolicach godziny 11.00. To pozwoli wam znaleźć dobre miejsce przy samej bramie do pałacu, skąd będziecie mogli obserwować zmianę warty.

Wracamy szeroką ulicą The Mall lub  przez  park -St.James’s Park. Polecamy tę drugą opcję – w tym zielonym parku można zobaczyć zarówno zróżnicowaną roślinność, jak i różne gatunki ptaków. Na końcu parku znajduje się Trafalgar Square – jeden z najsłynniejszych placów w Londynie, w centrum którego stoi słynna Kolumna Nelsona.  Trafalgar Square to miejsce o wyjątkowej atmosferze, na którym warto się zatrzymać na jakiś czas. Jeśli jesteście głodni, to kupcie na wynos coś do jedzenia w którejś z okolicznych knajpek i usiądźcie na wspomnianych schodach, obserwując jak pulsuje rytm miasta.

Koniecznie wejdźcie do The National Gallery. W tej słynnej galerii (do której wejście jest darmowe) znajdują się obrazy największych artystów wszech czasów. Jeśli pasjonujecie się sztuką, to zapewne to miejsce was wciągnie na dłużej. Jeśli nie, to zaglądnijcie tam przynajmniej na chwilę, choćby po to, by zobaczyć na żywo słynne „Słoneczniki” van Gogha. 

Niedaleko od Trafalgar Square znajduje się Piccadilly Circus – słynne londyńskie skrzyżowanie. Jest tu ruchliwie i gwarno, a dookoła otaczają nas nie tylko piękne odrestaurowane kamienice, lecz także migoczące reklamy. Piccadilly Circus można nazwać europejskim odpowiednikiem nowojorskiego Times Square. Tu zawsze jest ruch i gwar. Jeśli zostało wam jeszcze trochę czasu, to przeznaczcie go na spacer po wąskich uliczkach usytuowanej niedaleko rozrywkowej dzielnicy Soho, która w ciągu dnia też wygląda świetnie. Ewentualnie możecie zaglądnąć na pobliski Leicester Square i przejść się dalej do dzielnicy Covent Garden. Nieśpieszny spacer wąskimi uliczkami londyńskiego centrum będzie świetnym akcentem na koniec pobytu w tym mieście.

Udanej podróży. Napisz jak było.

Redakcja

Tagi: , , , , , ,

Comments are closed.