0

Świat

Gwatemala

7 lutego 2016 at 19:56 By

Podróż która zaspokoi różne gusty podróżników. Podczas wyprawy do Gwatemali możemy dotknąć zamierzchłej i tajemniczej historii majów, wtopić się w przyrodę, zwiedzić i poczuć klimat kilku wspaniałych miast z Antiguą na czele, poznać historię i dzisiejsze ciężkie życie gwatemalskich Indian oraz wypocząć w nad Pacyfikiem lub morzem Karaibskim.

Do Gwatemali najlepiej wyjechać w terminie, w którym na miejscu panuje pora sucha – jest to okres trwający od grudnia do kwietnia. Pora deszczowa na Gwatemali trwa od kwietnia do czerwca. Lipiec i sierpień to dobry czas na wędrówki w górach.

 


 

Gwatemala,

państwo w Ameryce Środkowej nad M. Karaibskim i O. Spokojnym

Nazwy: hiszp. Guatemala, Republika Gwatemali,hiszp. (la) República de Guatemala
Powierzchnia: 108,9 tys. km2
Granice: Meksyk (961 km), Belize (266 km),Honduras (256 km), Salwador (203 km)
Ludność państwa: 15 mln mieszkańców (2010)
Gęstość zaludnienia: 137,4 os/km2 (2010)
Języki: hiszpański (w użyciu ponad 20 języków miejscowych, m.in.: maja, cakchikel, kekczi)
Podział administracyjny: 22 departamenty
Stolice: Gwatemala
Waluty: quetzal (GTQ) = 100 centavo; 0,52 zł = 1 GTQ

POLECAMY:

  1. miasto Antiqua (polecamy jako baza wypadowa)
  2. jezioro Atitlan
  3. wulkan Pacaya
  4. plaża w miejscowości Monterrico nad Oceanem Spokojnym
  5. targ w Chichicastenango
  6. Livingston

 

Po przylocie do stolicy Gwatemali nie ma najmniejszego sensu się w niej zatrzymywać, jest tam niebezpiecznie i nie ma nic ciekawego do obejrzenia. Od razu na lotnisku można znaleźć busy do miasta Antiqua. Przejazd nieco ponad godzinę. Jeśli nie mamy rezerwacji to nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca w którymś z hoteli i hosteli.

Antiqua to jasno z najpiękniejszych miast Gwatemali ale chyba nie tylko. Jest to piękne kolonialne miasteczko u stóp wulkanu w którym możemy wypocząć, jest mnóstwo barów, kawiarni i hosteli (np. Black Cat). Możemy pospacerować po galeriach ze sztuką użytkową oraz robić wypady do innych ciekawych miejsc takich jak jezioro Atitlan o niezwykle malowniczym położeniu, między stożkami trzech wulkanów. Koniecznie należy wybrać się na targ w miejscowości Chichicastenango gdzie zahipnotyzują nas kolory miejscowego rękodzieła, owoców i ubrań miejscowych ludzi . Kupując tam pamiątki wspieramy miejscowych Indian.

Chichicastenango

Chichicastenango

Tical – niesamowite miasto Majów.

Aby dotrzeć do największego ocalałego miasta Majów – Tikal w Gwatemali, trzeba najpierw dostać się do Flores – osady, w której przed wiekami istniała twierdza Majów zburzona przez Hiszpanów dopiero pod koniec XVII w. Miasto wyspa jest wielką atrakcją turystyczną Gwatemali. Stamtąd samochodem wjeżdżamy w dżunglę, kryjącą w sobie wiele tajemnic.

Flores

Flores

miasto Majów – Tikal

miasto Majów – Tikal

Monterrico

Monterrico

zachód słońca nad Monterrico

jezioro ATITLAN

Dla odważnych mamy dwie propozycję wydostania się z Gwatemali. Pierwsza z propozycji to odwiedzenie miejscowości LIVINGSTON nad morzem Karaibskim oraz podróż 2-3 godziny na pokładzie motorówki do Belize. Livingston to nadmorskie miasto gdzie w 90% mieszkańcami są czarni gwatemalczycy. Kobiety całe dnie przesiadują przed domami i zaplatają sobie warkocze i dredy. Tu można poczuć dreszczyk emocji. Zaleca się zachować szczególna uwagę. W Livingston czas płynie trzy razy wolniej.

Livingston

LIVINGSTON

Livingston

Druga propozycja to przejazd miejscowym autobusem przez góry do Meksyku, do San Cristobal de la Casa, wspaniałego kolonialnego miasta. Podróż dostarcza niezapomnianych wrażeń i widoków ponieważ kolorowy autobus z amerykańskiego demobilu wspina się i opada przez górskie przełęcze.

 

GALERIA ZDJĘĆ

guatemala

Tagi: , ,

Dodaj komentarz