0

INSPIRACJE / Świat

Birma (Myanmar)

2 stycznia 2016 at 13:52 By

Birma nie przypomina żadnego innego kraju w Azji Południowo-Wschodniej. Podczas gdy pozostałe państwa regionu rozwijają się i bogacą, Birma tkwi w miejscu i w izolacji, rządzona twardą ręką wojskowej tyrańskiej junty. Pod koniec 2015 roku nastąpiły niewielkie zmiany władzy i do głosu dochodzi opozycja. Ale na widoczne zmiany zapewne należy dłużej poczekać.

Czas zatrzymał się w Birmie kilkadziesiąt lat temu. Większość ludzi przyjeżdża tu z Tajlandii, po której Birma może być chwilowym szokiem. Tu nie ma firmowych sklepów znanych marek, salonów samochodowych, supermarketów ani autostrad. Można więc powiedzieć, że Birma to jeden wielki skansen Azji.

Tu życie toczy się nie wokół pieniądza (bieda jest wszechobecna), ale wokół religii i rodziny. To kraj niezwykle życzliwych i pomocnych ludzi, żyjących skromnie i biednie, ale ciekawych świata.

Dla wielu wyjazd do Birmy to kwestia moralna – jechać i wspierać w ten sposób juntę, czy nie jechać i wyrazić w ten sposób bunt przeciwko dyktaturze. Warto jechać, przy odrobinie wysiłku większość wydanych pieniędzy trafi w ręce lokalnych prywatnych przedsiębiorców.


Komu się spodoba: poszukiwaczom autentyzmu kosztem niewygód, fotografom, zwiedzającym (świątynie – mnóstwo).

Birma | Góra Popa, Kyaukpadaung Township w regionie Mandalay

 

Kiedy jechać do Birmy?

Jeśli jesteśmy zainteresowani wycieczką do Birmy, z całą pewnością bardzo istotne będą dla nas informacje dotyczę najlepszego pod względem turystycznym okresu w tym regionie. Przede wszystkim musimy wiedzieć, iż Birmę charakteryzują dwie pory roku: deszczowa oraz sucha.

Z całą pewnością o wiele lepsza na odwiedzenie Birmy jest pora sucha, która trwa mniej więcej od listopada do maja. Najlepsze warunki pogodowe, kiedy jest mało opadów, a tropikalne temperatury jeszcze całkiem przyjemne, panują między listopadem a lutym.

Między marcem a majem występują już trudne do zniesienia upały. Połowa maja to także początek pory deszczowej.

O wiele mniej turystów decyduje się odwiedzić Birmę w porze deszczowej, która trwa tu zazwyczaj od połowy maja do końca października. Jej apogeum przypada w czasie letnich miesięcy, a więc: w czerwcu, lipcu i sierpniu. Wówczas Birmę nawiedzają obfite opady deszczu, jest wilgotno oraz gorąco, a nie każdy z nas lubi taką pogodę. Co więcej, na skutek mocnych opadów deszczu mogą się także zdarzać podtopienia dróg, w wyniku których staną się one nieprzejezdne.

Birma | Lipcowe krajobrazy Inle Lake

Birma | Lipcowe krajobrazy Inle Lake (by gregwalters )


 

Przepisy wizowe.

Aby odwiedzić Myanmar, czyli Birmę, niezbędne jest posiadanie wizy. Turyści mają trzy rodzaje wiz do wyboru:turystyczną, która pozwala na przebywanie na terenie kraju przez 28 dni, tranzytową, która ma ważność zaledwie 24 godzin oraz wizę biznesową. O wizę można się ubiegać na dwa sposoby: w jednej z placówek dyplomatyczno-konsularnych lub przez wypełnienie wniosku wizowego przez internet i odebranie wizy po wylądowaniu na lotnisku w Yangonie.

Aby otrzymać wizę należy mieć 3 zdjęcia (4x6cm), paszport ważny przez minimum 6 miesięcy oraz wypełniony  formularz wizowy w dwóch kopiach.

Podczas starania się o wizę należy wypełnić i podpisać papier zaświadczający o tym, że nie jest się dziennikarzem lub fotoreporterem i że na terenie kraju nie będzie się zbierało materiałów prasowych. Czas oczekiwania na wydanie wizy zależy od obciążenia urzędu, jednak zazwyczaj nie przekracza on trzech dni.

Aktualny formularz wizowy znajdziecie tutaj: Wniosek wizowy Birma.

Koszt wizy do Birmy:

1.    Wiza turystyczna zakupiona przez Internet – ok. 100 USD (cena wizy + pośrednictwa).
2.    Wiza biznesowa – 40 USD, ważna przez 70 dni.
3.    Wiza turystyczna w ambasadzie – 40 USD.
4.    Wiza tranzytowa – 18 USD.

W Polsce nie ma ambasady Birmy.

Birma | Czas oczekiwania na wydanie wizy nie przekracza zwykle trzech dni

Wizę bardzo łatwo można także wykupić w stolicy Tajlandii:

Ambasada Myanmaru w Bangkoku

http://mfa-ptc.mfa.go.th/protocol/list_detail.asp?office_type=1&office_code=10550001
132, SATHORN NUA ROAD,
BANGKOK 10500
Tel : (662) 233-2237, 234-4698, 233-7250, 234-0320, 637-9406
Fax : (662) 236-6898

Planując podróż należy pamiętać, że do Birmy można wjechać tylko i wyłącznie przez przejścia graniczne w portach morskich i międzynarodowy port lotniczy Yangon Airport. Wszystkie lądowe przejścia graniczne są zamknięte dla ruchu turystycznego. Co więcej, nie można zapomnieć, że w Birmie przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa, która wynosi równowartość 10 USD.

Wszystko na temat wiz i warunków, które trzeba spełnić, aby je otrzymać można przeczytać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Myanmaru oraz na stronie: www.myanmarvisa.com.


MUST BE w Birmie:

 • Podziwiaj wschód słońca nad świątyniami w Bagan
 • Złóż ofiarę ze złotej folii w jednej z birmańskich świątyń
 • Wybierz się na wycieczkę po dawnych stolicach Birmy
 • Spróbuj sałatki z liści kiszonej herbaty, czyli lahpet
Birma | Lahpet często podaje się z dodatkiem oliwy, sezamu i orzechów

Birma | Lahpet często podaje się z dodatkiem oliwy, sezamu i orzechów (by maryamandathompson )

 • Na bazarze kup i posmakuj wszystkich egzotycznych owoców
 • Wybierz się do Parku Safari w Naypyidaw
 • Zobacz z bliska Pagodę Shwedagon z Yangonu
 • Wynajmij łódkę nad jeziorem Inle Lake
 • Daj się urzec niezwykłej przyrodzie Birmy odwiedzając jeden z wielu parków narodowych
 • Skosztuj jednego z birmańskich deserów – kyaukchaw lub shwe yin aye
 • Weź udział w festiwalu Taugpyone na Mount Popa
 • Wybierz się w lot balonem nad Bagan i jego świątyniami

Birma | Zapierający dech w piersiach wschód słońca nad Bagan


 

Społeczeństwo i kultura

Wybierając się do obcego kraju trzeba być świadomym, jakie panują tam zasady dobrego wychowania i jak nie urazić jego mieszkańców oraz nie wyjść na kompletnego ignoranta. Tak też jest w przypadku Birmy. Kultura tego kraju jest na tyle odmienna od naszej, że nie możemy zakładać, iż wszystko do czego jesteśmy przyzwyczajeni będzie na miejscu dobrze postrzegane.

W Birmie zwiedza się głównie świątynie, dlatego niezwykle ważne jest szanowanie uczuć religijnych Birmańczyków.

Musimy pamiętać, że przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty. Jeśli ktoś się obawia, że buty zostaną skradzione (co się nie zdarza), zawsze może je wrzucić do plecaka lub dopiąć do paska, byleby je zdjął.

Równie ważną sprawą jest sam ubiór. W świątyniach buddyjskich należy być ubranym skromnie. Nie można mieć odsłoniętych ramion, dekoltów czy nóg. Powinno się mieć długie spodnie, a przynajmniej takie, które sięgają do połowy łydki.

Jeśli nie mamy odpowiedniego ubrania, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przed wejściem do świątyni będziemy mogli za drobną opłatą wypożyczyć tradycyjne birmańskie longyi. (Strój ten ma stałe wymiary: 2 metry długości i 80 cm szerokości. Longyi ma kształt walca. Gdy zawiązuje się go w talii to sięga do kostek. Mężczyźni dla wygody podwijają je czasem do kolan lub robią z nich bardzo krótkie spodenki. Dzięki temu nie mają ograniczonych ruchów podczas pracy lub uprawiania sportów. Mężczyźni wkładają paso przez głowę i zawiązują poniżej pępka.)

Kobiety koniecznie muszą pamiętać, że nie wolno im dotykać mnichów

Spotykając Birmańczyka rozpocznijmy z nim rozmowę od „mingalaba”, które oznacza tyle co „dzień dobry”.

Nie powinniśmy zwracać się do nowo poznanych osób bezpośrednio na „Ty”. Birmańczycy przywiązują dużą wagę do tytułów związanych z wiekiem. Do młodych mężczyzn stosuje się zwykle zwrot Maung lub Ko (co dosłownie oznacza „bracie”), do starszych mężczyzn mówi się U (dosłownie „wujku”). Do młodych kobiet powinno się mówić Ma (co oznacza „siostro”), natomiast do starszych – Daw (czyli „ciociu”). Wystarczy także mówić do kogoś na „Pan/Pani”, aby okazać nasz szacunek.

Birmańczycy są niezwykle mili i uczynni – w taki sposób zostali wychowywani i takie zachowanie na co dzień jest tutaj normą. Każde dziecko od najmłodszych lat wie, że ma czcić starszych, szanować rówieśników i troszczyć się o młodszych oraz słabszych. Niepopularne jest tu publiczne okazywanie emocji.

W kontaktach z mieszkańcami Birmy (a także innych krajów azjatyckich), nawet gdy coś nam nie odpowiada lub jesteśmy zdenerwowani, starajmy się nie obrażać nikogo podnoszeniem głosu, nieodpowiednim tonem czy nieuprzejmymi gestami. Będzie to świadczyło o naszym braku kultury osobistej

Birma | Wchodząc do świątyni pamiętajmy o zdjęciu butów!

Jeśli zostaniemy zaproszeni do Birmańskiego domu, pamiętajmy o zdjęciu butów, tak samo jak w przypadku wejścia do świątyni.

Birmańczycy najczęściej jedzą palcami lub pałeczkami, zupy natomiast spożywają łyżkami. Zarówno w domach prywatnych, jak i w restauracjach turystom podawane są sztućce.

Birmańczycy raczej nie mają nic przeciwko robieniu im zdjęć, jednak zawsze warto zapytać o zgodę.

Absolutnie nie wolno natomiast fotografować żołnierzy, policjantów, budynków ani samochodów rządowych, ponieważ może się to dla nas skończyć nawet deportacją z kraju.

Jednostką monetarną Birmy jest kiat (także: kyat). 1 kiat dzieli się na 100 pia. W zapisie birmańskich cen przed wartością liczbową często używany jest skrót „K”. Międzynarodowy kod birmańskiej waluty to MMK.

 

 

Birma | Banknot o nominale 1000 kiat został wprowadzony do obiegu w 1998 roku

Birma | Banknot o nominale 1000 kiat został wprowadzony do obiegu w 1998 roku


 

Do niedawna w Birmie praktycznie nie było bankomatów – turyści musieli więc bardzo dobrze zaplanować budżet całej wycieczki i mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki.

Sytuacja uległa zmianie w 2013 roku – Mastercard i VISA, na mocy porozumienia z władzami kraju, weszły na rynek. W Birmie zaczęły pojawiać się bankomaty. Póki najwięcej znajdziemy ich w Rangunie (Yangonie) i Mandalay.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz